Velké díky uživateli Nechic, Hračička a Psojed za zveřejnění návodů a vlastně samotného popisu na řetězová návěstidla.
Je to pěkně popsané a dá se to snadno pochopit. Teď je otázkou, zda vyslyší prosbu ohledně složitějších křížení a využití ve složitějších případech. Hlavně tedy v převedení do názorné ukázky v realitě, myšleno tím ve hře. 🙂
Jako první si představíme návod od uživatele Nechic. Pokud v tom úseku jsou výhybky, dívá se do všech směrů v tom bloku dokud v každém směru nenarazí na první návěstidlo. Když na všech těch návěstidlech objeví jen červenou, znamená to, že z toho následujícího bloku (nebo chcete-li úseku mezi návěstidly) nejde odjet. Vlak co by tam vjel, by blokoval koleje tam kde nemá. Proto mu bude svítit červená.
Pokud alespoň jedno z těch návěstidel, jedno v jakém směru, je zelené, pak bude na řetězovém návěstidle svítit zelená.
Řetězová návěstidla můžeme řadit za sebe, pak na sebe reagují a pokud svítí červeně jedno, budou svítit všechna, pokud mezi nimi není výhybka nějaká úniková cesta s volným návěstidlem.
Využití je tedy u složitějších křižovatek, ze kterých však je pro vlak lhostejná nebo jedna jediná cesta úniku. Nejčastější je konečná na nádraží, je jedno ke kterému nástupišti vlak pojede, ale když bude blokovat výjezd z nádraží, tak se to tam celé zaseká. Další možnost je, když se na kolej napojuje jiná kolej, je odtud jen jeden výjezd a pokud ten je červený, tak je zbytečné, aby vlak blokoval výhybku. Špatné je použití u rozvětvení kdy každý vlak chce jet jinam. Např. na trati Praha – Ostrava je najednou odbočka na Brno. Některé vlaky jezdí do Ostravy, některé do Brna, ale vlak co chce do Brna nepojede do Ostravy, jen protože tam je volná kolej. Pokud totiž bude volná kolej na Ostravu a červená na Brno, tak vlak co přijede od Prahy a chce do Brna bude mít zelenou a pak stejně zastaví v kolejišti.
Řetězové návěstidlo je pomůcka, která ulehčí automatizaci kolejiště, protože jaksi nemáme ve hře dispečery a řízení stanic. Jednoduše řečeno řetězové návěstidlo se podívá na další návěstidlo co po něm následuje. Ve hře je označeno se žlutým praporkem.
Jako druhý návod tu máme videa od uživatele Hračička.
K druhému videu je potřeba si prohlédnout obrázek, který zlepšuje představu o tom, kde jsou řetězová návěstidla vlastně umístěna. Ilustrativně umístěný most,
jako možnost využití v tomto případě.
No a nakonec nejobsáhlejší návod, krok po kroku s popisky a s navigačním menu vpravo od uživatele Psojed na Steam stránkách.
Odkaz na návod uživatele Psojed: Blokové a řetězové semafory pro začátečníky
Ještě jednou děkuji všem, protože to určitě někomu poslouží jako dobrý návod, stejně tak jako mě. 🙂
Hurá do toho a jde se stavět! Pokud máte někdo něco, čím nám vyrazíte dech, tak se nebojte a podělte se.
Jé díky za zveřejnění, já to v pondělí překopu do nějaké herní podoby 🙂
Napadlo mě ještě jedno využití, které jsem v jedné síti potřeboval. Křížení jednokolejky s dvoukolejkou. Problém byl vždy ten, že se musel dát signál mezi ty dvě koleje, jinak se po těch dvou kolejích na dvoukolejce v místě minutí nemohly minout vlaky. teď tam můžu doprostřed dát obousměrný chain signal, to samé na vjezdy do jednokolejky a u výjezdů z jednokolejky dát blokové signály
Já tedy návod na použití nepotřebuji, ale musím pochválit za manuál k návěstidlům. Je dobře, že vývojáři Mashinek rychle po třetí éře vydali nově návěstidla. Je vidět, že na hře se stále pracuje a i když bylo období Vánoc, tak vývojáři nezaspali a dotáhli pokročilá návěstidla do hry.